Potrafi nieźle przywalić i bywa bezlitosny. Wiecznie na straży i gotowy do działania zamiast wspierać podkłada kłody pod nogi. Trudno powiedzieć skąd się wziął. Można mieć wrażenie, że zawsze tu był i nie odpuszcza.
Lubi pojawiać się w sytuacjach, na które długo czekaliśmy – ważne wystąpienie, spełnienie marzenia, otrzymanie wyników egzaminu. Przed egzaminem też lubi wejść znienacka. Jak? Czasami mówi bezpośrednimi komunikatami, a czasami nie, np.:
- A po co ci to?
- Przecież to i tak się nie uda
- To nie ma sensu
- Nie warto…
- Jestem beznadziejny_a
- I tak nikt mnie nie zechce
- Gdyby wiedział jak_ jestem naprawdę zmieniłby zdanie
- Co ze mną jest nie tak?
- Nie zasługuję na drugą szansę
Jedną myślą potrafi uruchomić spiralę czarnych scenariuszy i trudnych emocji jak uczucie wstydu, smutku, żalu, złości. W sytuacjach, w których… najczęściej przydałoby nam się trochę wsparcia, życzliwości i wiatru w skrzydła.
SKĄD SIĘ WZIĄŁ?
Ten wpis nie wyczerpie tak obszernego tematu, ale może pomoże Ci go lepiej zrozumieć. Kiedy jesteśmy dziećmi chłoniemy wszystko, co dzieje się wokół nas – zapamiętujemy, jak jesteśmy traktowani, jak do nas mówiono, jak mówi się do innych. Jeśli nasze pierwsze i kolejne np. szkolne środowisko było bardzo krytyczne, mało akceptujące i niewspierające uczymy się sami właśnie tego – jak siebie nie wspierać, nie akceptować i krytykować.
Trudno uniknąć takich doświadczeń zupełnie, w dorosłości także będziemy ich doświadczać i jest to naturalne. Problem pojawia się, gdy są one przeważające. Te zachowania i słowa innych zapadają w nas niekiedy tak głęboko, że z czasem stają się naszym własnym sposobem postępowania i mówienia.
Wiele osób, by lepiej zrozumieć jak działa ich wewnętrzny krytyk udaje się na psychoterapię – przeglądając różne sytuacje ze swojego życia widzą, jak podstępnie potrafi działać, jak często ukrywa się za dobrymi intencjami i jak często sabotuje ich różne działania.
TWÓJ KRYTYK – ĆWICZENIA, BY LEPIEJ GO POZNAĆ
Ćwiczenie 1: zapisz na kartce 10 wyrażeń o sobie, które przychodzą Ci do głowy jako pierwsze.
Ćwiczenie 2: szykując się do wyjścia i przeglądając w lustrze co zauważasz najpierw? To, co w sobie lubisz, czy to, czego nie lubisz? Co wtedy do siebie mówisz? Jakim tonem głosu?
Ćwiczenie 3: pod koniec dnia zapisuj jak pokazał się tego dnia Twój krytyk, kontynuuj przez 7 dni
Te ćwiczenia pomagają zobaczyć jaki jest Twój Wewnętrzny Krytyk. W kolejnym wpisie – kroki by go lepiej zrozumieć i oswoić.