Wielu osobom medytacja kojarzy się z czymś trudnym, ale chcę Ci dzisiaj powiedzieć, że może być bardzo prosta. Nie musi też ograniczać się do czasu, który spędzasz na poduszce medytacyjnej.
Może być – i dobrze jeśli jest – częścią Twojego codziennego życia.
Co to oznacza?
Oznacza to, że pamiętamy w ciągu dnia o jakościach uważności takich jak:
- otwartość
- życzliwe nastawienie
- świadomość (osądów, pragnień, myśli i emocji oraz wrażeń ciele)
- akceptacja / przyjmowanie tego, co jest, tak jak jest
Oczywiście łatwiej powiedzieć, niż zrobić ale są na to sposoby 🙂
Jednym z nich jest podtrzymywanie stałej, regularnej praktyki medytacyjnej.
Oznacza to, że co dnia medytujemy przez 15 – 20 – 30 minut.
Nazywamy to na kursach praktyka formalną. Taką medytacją może być po prostu siedzenie w ciszy, ale też obserwacja myśli, emocji, wrażeń w ciele i oddechu. Każda z nich rozwija nieco inną jakość i wzmacnia nasz nawyk korzystania z niej. Dlatego im częściej medytujesz w ten sposób, tym łatwiej będzie Ci zachować uważność w ciągu dnia, kiedy jedziesz samochodem, pracujesz nad jakimś projektem, rozmawiasz. Działa tu m.in. mechanizm powtarzalności. Im częściej coś robisz, tym lepszy_a się w tym stajesz, tym łatwiej też Ci po to sięgać. Np. świadomy oddech gdy rozmawiasz.
To jeden sposób. Drugi to zatrzymywanie się w ciągu dnia raz na jakiś czas, by poczuć jak oddychasz, czego potrzebujesz, by dostrzec płynące po niebie chmury, zjeść uważnie posiłek czy pospacerować. To tzw. praktyka nieformalna, czyli w codziennych aktywnościach. Nie każdy spacer nią będzie ale spacer, podczas którego zauważasz dźwięki, zapachy, kolory – już może takim być. Kiedy jesteś na spacerze decydujesz o tym, że na tym się skupiasz. Nie myślisz o pracy, o zakupach. Tylko spacer. Podobnie, kiedy myjesz zęby lub bierzesz prysznic. Bądź w pełni tam. Po prostu 🙂 Tak uważność stanie się coraz bardziej obecna w Twoim życiu. Zapraszam Cię, by spróbować! Wiele prostych wskazówek do takich właśnie medytacji zawarłam w projekcie DBAM O SIEBIE. Miał formę kilkunastu postów. Znajdziesz je na Facebooku np. TUTAJ.
Uważność w codzienności jest też elementem każdego kursu – dłuższego i krótszego, a także kursów mailowych. W końcu to tu chcemy poczuć jej efekty.