Jako narzędzie / technika uważność polecana jest przede wszystkim tym z nas, którzy cierpią z powodu stresu i na choroby o podłożu psychosomatycznym, w tym Hashimoto, nadciśnienie, czy bezsenność. W połączeniu z praktykami współczucia medytacja mindfulness (ang.compassion) przynosi też ukojenie osobom, żyjącym z bólem oraz cierpiącym na stany obniżonego nastroju, czy spadku energii oraz zmagającym się z wypaleniem zawodowym.
Nad skutecznością treningów mindfulness jak i samej medytacji uważności przeprowadzono dotychczas tysiące badań. Korzyści płynące z tej formy praktyki mogą być ogromne, jednak warto wskazać że każda sytuacja jest indywidualna i dlatego doświadczane korzyści mogą się różnić. Najczęstszymi według badań są:
- poprawa jakości snu
- lepsze radzenie sobie ze stresem
- zmniejszenie ilości doświadczanego stresu
- zmniejszenie napięcia mięśniowego
- spadek odczuwanego bólu i obniżenie ciśnienia
- odczuwanie większej radości życia
- lepsza koncentracja i pamięć
- wydłużenie czasu skupienia na 1 zadaniu
- zmniejszenie ruminacji – np. powracania stale do tych samych wspomnień
- spadek odczuwanego lęku, niepokoju
Na przestrzeni ostatnich lat powstały programy uważności dedykowane konkretnym problemom np. przeciwdziałające nawrotom depresji, czy uzależnień a także wspierające osoby żyjące na stałe z chronicznym bólem. Programy uważności mogą wpierać proces psychoterapii, leczenia i zdrowienia zwłaszcza będących o podłożu psychosomatycznym. Ciekawą lekturą dla osób zainteresowanych tematyką badań może być: „Medytacja – czy to działa?” oraz „Co działa w medytacji ?” Stanisława Radonia oraz film: The Mindfulness Movie – LINK